Jsme klinicko-výzkumné centrum perinatálního duševního zdraví, Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech (https://www.nudz.cz/vyzkum/centrum-perinatalniho-dusevniho-zdravi ). Mezi naše aktivity patří projekty inovací v péči o cílovou skupinu (těhotné a ženy po porodu, které zažívají stres a příznaky duševních poruch), klinická práce s cílovou skupinou a vzdělávání dalších odborníků pečujících o CS.
Našim hlavním projektem je screening rizika rozvoje psychických obtíží v těhotensví nebo po porodu a jeho napojení na systém krokové péče (viz https://perinatal.cz/ ).
Naše klinická zkušenost i výzkumná činnost, např.:
Self-Reported Causes of Psychological Distress Among Czech Perinatal Women https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36266976/
Prevalence of mental disorders and treatment gap among Czech women during paid maternity or parental leave https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32691155/
Emotional difficulties, coping strategies, and help-seeking patterns among Czech perinatal women https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36323074/
Accuracy of the Edinburgh Postnatal Depression Scale in screening for major depressive disorder and other psychiatric disorders in women towards the end of their puerperium https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35240832/
Nás vedla k poznání, že psychické obtíže u těhotných a žen po porodu jsou v ČR relativně časté a zároveň je vysoký treatment gap - ženy péči nevyhledají. Zmapovali jsme co jim obtíže vyvolává a jak se s nimi samy snaží naložit. Popsali jsme také jaké jsou bariéry ve vyhledání péče (čas, finance, obavy co by tomu řeklo okolí, nedostatek profesionálů co by řešilo psychiku v těhotensví a po porodu, rodičovství.
Naše centrum proto ve spolupráci s Úsměvem mámy https://www.usmevmamy.cz/ vyvinulo appku pro dostupnou svépomoc s prvky kognitivně behaviorální terapie a peer podpory pro těhotné a ženy po porodu. Náš cíl byl doručit “terapii zabalenou do mobilu”, tak aby si ženy mohly otestovat svou psychiku a případně začít rovnou pracovat s Kogitem, jako doplnění klasické léčby, prevence zhoršení příznaků či vyplnění doby do vyhledání další odborné péče.
Appka Kogito vznikla v rámci projektu TAČR Na samotu nejsi sama: software ke snižování psychosociálního stresu TL04000197 (https://starfos.tacr.cz/cs/project/TL04000197 )
Cílem bylo doručit mobilní aplikaci, která provede uživatelku 5 Úrovněmi terapeutického obsahu.
Při vývoji obsahu mobilní aplikace jsme vycházeli z psychologických metod (kognitivně-behaviorální terapie, mindfulness, psychoedukace a behaviorální aktivizace) a sociálně- komunitních peer metod (sdílení vlastního příběhu, provázení obtížným obdobím).
Kogito jsme také evaluovali. Cílem evaluace aplikace bylo zjistit efekt námi vyvinuté mobilní aplikace na snížení subjektivně vnímaného psychosociálního stresu u žen v těhotenství a po porodu. Přičemž naše hypotéza byla, že ženy, které užívají námi vyvinutou aplikaci, budou na sebehodnotících škálách měřících psychosociální stres skórovat méně než ženy, které aplikaci neužívají. (podrobnosti viz souhrnná výzkumná zpráva ).
Kogito je aktuálně dostupné na Google Play: https://play.google.com/store/search?q=kogito&c=apps&hl=cs&gl=US a iStore: https://apps.apple.com/cz/app/kogito/id1582637411?l=cs .
Při vývoji Kogito 1.0 jsme podcenili UX design a UX research, což chceme v akceleraci napravit.