Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Téma otevřených dat („open data”) je pro Česko.Digital jedním z klíčových témat roku 2022. V uplynulých letech došlo k významnému rozvoji v oblasti publikování a využívání otevřených dat zejména ve veřejné správě, např. díky oficiálním projektům jako je Portál otevřených dat a Registr smluv, nebo datovým portálům měst (Brno, Praha). Vznikly iniciativy jako OpenData.cz, Open Data Lab, platformy jako Otevřená města, projekty jako Hlídač státu, pod patronací Nadace OSF probíhá soutěž „Společně otvíráme data”. Přesto vnímáme, že potenciál otevřených dat je stále nedoceněný a nevyužitý.

...

V oblasti státní správy a samosprávy chceme pokračovat ve spolupráci se zainteresovanými institucemi a hledat nové příležitosti pro spolupráci v oblasti eGovernmentu, poskytovat zpětnou vazbu pro existující i plánované projekty, a připomínkovat návrhy pro digitální transformaci státu, tak jak jsou uvedeny v koaliční smlouvě vznikající vlády. Jako inspiraci ze zahraničí vnímáme v oblasti otevřených dat např. projekt centrálního registru adres v Dánsku.

V oblasti neziskového sektoru se chceme dále účastnit koordinace aktivit, např. prostřednictvím iniciativy Společně a digitálně, a poskytovat odbornou projektovou i technickou pomoc konkrétním projektům, jako je např. Cityvizor. Chceme vytvořit online „tržiště” pro pohodlnější zapojení široké sítě expertních dobrovolníků.

...

Jako jeden z prvních projektů v této oblasti připravujeme spolupráci se společností PPF Group, resp. její dceřinnou společností CzechToll, týkající se využití dat ze systému elektronického mýtného. Cílem projektu je definovat podmínky, za jakých je možné data „otevřít“, připravit soubor doporučených postupů pro technickou implementaci, a propojit subjekty z veřejné, neziskové, vzdělávací a komerční sféry. Inspirací pro tento konkrétní projekt může být např. aplikace od ANZ Bank New Zealand, která využívá data o nákladní automobilové dopravě pro analýzu ekonomických jevů. Konkrétním využitím dat může být např. poskytnout lepší informovanost o momentální kapacitě odstavných parkovišť nebo o zatížení dopravní infrastruktury v určité obci.

Jako vstupní datovou sadu k projektu chceme využít data ze Systému elektronického mýtného, který v České republice a na Slovensku provozují společnosti CzechToll a SkyToll, a který sbírá data z palubních jednotek vozidel zapojených do systému (vozidla nad 3.5t) na zpoplatněných pozemních komunikacích. Data jsou k dispozici v agregované podobě, neobsahují tedy informace o konkrétních vozidlech. Pro určitý časový interval a mýtný úsek obsahují informace o průměrné rychlosti a intenzitě provozu (počet přejezdů). Ukázka pro konkrétní úsek na dálnici D1 ve formátu JSON:

Code Block
languagejson
{
  "timestamp": "2022-02-18T11:45:00Z",
  "segment_id": "40000320",
  "segment_name": "D01-018",
  "segment_fullname": "D01-018: Humpolec - Větrný Jeníkov",
  "segment_road_name": "D1",
  "segment_location":
    { "lat": "49.5153678499", "lon": "15.4069339428" },
  "intensity": "51",
  "avg_speed": "86.94",
  "speed_variance": "14.46"
}

Data umožňují např. vizualizace intenzity dopravy nebo průměrné rychlosti vozidel v určitých dnech či hodinách, statistiky nejvytíženějších úseků, apod.