Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Přesto, že jsme dobrovolnická komunita, zakládáme si na profesionalitě, efektivitě a dopadu. Abychom mohli komunitu využít na plno, je třeba řídit ji koordinovat a rozvíjet, což zajišťuje kmenový tým specialistů.

...

Ctíme strategii několika na sobě nezávislých partnerů, jejichž dlouhodobá podpora v řádech milionů korun zajišťuje naši nezávislost a zdravé fungování.

Kde zdroje nehledáme?

V Česko.Digital nechceme čerpat finance na úkor jiných neziskových organizací. Neúčastníme se standardních grantových výzev, nečerpáme žádné finance od státu. Finanční podporu získáváme zejména ze soukromého sektoru a od našich dárců. Dary přijímáme na transparentním účtu nebo na https://www.darujme.cz/projekt/1203553 .

...

Pomáháme zajišťovat strategické a projektové řízení, péči o komunitu, budování networku napříč organizacemi z neziskové a státní správy, UX a design služeb, vč. komunikační podpory, strategie značky a , PR a finančně administrativní úkony.

Prohlédněte si náš Kmenový tým Česko.Digital.

WIP 3b)

V některých interních projektech (na Slacku začínají #ceskodigital-NÁZEV PROJEKTU) se občas objeví speciální placené role, jak to?

...

Někdy to prostě dává smysl. Snažíme se maximálně využívat komunitu a první 3 roky jsme striktně obsazovali i interní projekty dobrovolnicky. Zjistili jsme ale, že některé aktivity pro dobrovolníky nejsou motivující. Nemají takový přímý dopad na systémovou změnu, na akceleraci dobročinných projektů nebo pozitivní dopad na společnost skrz digitální technologie.

...

Některé projekty vyžadují to, co nelze dělat dobrovolnicky. Zatímco máme v komunitě skvělé profíky, co pohlídají kvalitu, dodržet přísné deadliny a pokrýt velký rozsah komplexních projektů dobrovolnicky nejde. Ve specifických projektech s velkou komplexností se nám dobrovolnicky nedaří naplnit známý trojimperativ projektu (čas-rozsah-kvalita) proto do těchto oblastí investujeme.

Důvody, proč se občas rozhodneme zaplatit někoho i mimo kmenový tým:

Komplexita projektu

s prací a rodinou je jen výjimečně možné garantovat komunitě velmi intezivní zapojení, někdy se tato potřeba objeví

Expand
titlePříklad 💡
  • Například po zkušenosti s dobrovolnickým projektem Redesign onboardingu, který se velmi protahoval, jsme se rozhodli pro placenou spolupráci s agenturou na podobném projektu Redesign komunity

...

  • . Pracují na něm 2 externí lidé na full-time

...

  • a další 2 adhoc. Podobně může požadavek na placenou roli vzejít z partnerské domluvy. Nově dáváme prostor i finančním partnerům nebo grantům, ve kterých je specificky v podmínkách uvedeno, že něco bude placené (event, reklama, …). V tomto případě vždy přednostně oslovíme komunitu.

Časová náročnost

akcelerační dobrovolnické projekty trvají půl roku a dobrovolníci se v nich mohou zastupovat, někdy máme ale projekty s přísnými deadliny, které dobrovolníci nemohou zaručit

Expand
titlePříklad 💡
  • Máme pravidlo, že Product Owner (klíčová a časově náročná role na projektech) je placená - v naprosté většině jí ale platí jiná organizace. U krizových projektů se občas stalo, že projekt vznikl velmi rychle jako reakce na pandemii nebo válku a neměl za sebou žádnou organizaci, která by mohla Product Ownera finančně podpořit. Proto máme tendenci těmto projektům pomoci a prvních 6 měsíců roli Product Ownera platit. Tak jako v projektu Movapp, který vznikl na začátku války na Ukrajině.

Kontinuita

  • někdy je z důvodu cílů projektu nutné pohlídat si, aby člověk v roli neodešel a dlouhodobě jí rozvíjel (vytvářel např. dlouhodobé vztahy nebo držel komplexnější strategii), zde nám dává smysl zaplatit si za jistotu, aby se projekt zbytečně nerozpadl

Expand
titlePříklad 💡
  • Například v projektu Safezóna jsme zaplatili roli Product Ownera zajišťující (v tomto specifickém projektu) také partnerství, u kterého bylo třeba, aby člověk udržoval vztahy s možnýmu donory a mohl rychle reagovat na schůzky, např. do tří dnů jít na schůzku a dobře se na ní připravit)

Zdroje

  • dobrovolníci nabízí své kompetence i čas, někdy jsou ale zapotřebí zdroje, které mají jen větší organizace, např. reklamní kanály

Expand
titlePříklad 💡
  • Například v projektu Digitální inkluze jsme zaplatili organizacím Svět neziskovek a Sdružení VIA za reklamu komunity k oslovení nezsikových organizací prostřednictvím jejich komunikačních kanálů, které my ani dobrovolníci k dispozici nemají.

Kmenový tým měl historicky placená strategická školení. Proč to nešlo dělat dobrovolnicky?

  • Přesto, že je v komunitě řada skvělých mentorů a expertů na organizační strategie, měli jsme tak specifické požadavky, že potřebovali jsme, aby se nám experti věnovali několik celých dnů plus přípravu, proto jsme se rozhodli za strategické workshopy pro kmenový tým a tedy celou organizaci zaplatit. Byla to investice do směřování celé organizace, kterou vzhledem k urgenci, časové náročnosti a nemožnosti, aby se na “úkolu” vystřídalo několik dobrovolníků (předávání agendy, ztráta kontextu atd.), jsme usoudili, že toto nelze dělat dobrovolnicky.

...

  • To je dobrá zpráva! Znamená to totiž, že zadavatel projektu (třetí strana, většinou nezisková organizace) sehnala peníze finanční prostředky na to, aby ve spolupráci pokračovali i mimo naší komunitu. Projekt se tak dál rozvíjí. Občas se tak stane a to ve chvíli, kdy projekt u nás skončí, ale organizace, která si ho přebírá a má za něj zodpovědnost nenajde placené role mimo komunitu, tak přirozeně požádá dobrovolnický tým z komunity, aby na něm dál participoval, nově ale za odměnu bez garanta Česko.Digital.

...