Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Měnit Česko k lepšímu je radost. Činnost komunity Česko.Digital ale nemusí být srozumitelná všem. Projdi si tento stručný návod, aby se Ti podařilo dobře vysvětlit přínos projektu, který se má objevit na webu Č.D.

🌎 Mysli na to, ke komu mluvíš

Na web Česko.Digital chodí různé cílové skupiny. Od nadšenců z komunity, přes novináře až po tvé kamarády. Ti všichni se dívají na popis projektů, aby pochopili, co děláme. Přibliž jim, proč se ostatní ve volném čase pustili právě do tohoto projektu.

Ne všechno, co je nám v komunitě jasné, je srozumitelné i veřejnosti.
Vyhni se odborným termínům a slangu.

💙 Mysli na to, za koho mluvíš

Přesto, že je projekt jedinečný, patří pod hlavičku Česko.Digital. Představ si, že je komunita člověk a ty popisuješ projekt jejími slovy. Dej stejně jako ona důraz na lidi, kteří za projektem stojí, a na přínos projektu pro celou společnost.

Před psaním textu se nalaď na archetyp značky a respektuj tonalitu Česko.Digital, která je upřímná, přátelská, podporující, optimistická a odvážná.

💡 Tip: Než začneš psát, 3 praktické informace:

  1. Před text se pod obrázek automaticky objeví nadpis “O projektu”.

  2. Pod popis projektu se automaticky vypisuje seznam hledaných rolí do projektu (pokud projekt někoho hledá).

  3. Zvýrazňování je důležité, ale pokud v odstavci podtrhneš hned více věcí, oči to bolí. Zkus napsat tučně maximálně jednu věc v odstavci.

Projekty, na kterých pracujeme, popiš následovně:

Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:

...

Projekty, které jsme předali nebo ukončili, popiš takto

Nejdůležitější je komunikovat dopad, přínos, dobrovolníky a přidanou hodnotu komunity v projektu. Dopad proto opakujeme na začátku a na konci, popisujeme hrdinství dobrovolníků a oslavujeme přínos technologií.

Je strašně důležité, že to není agenturní zakázka pro klienta, ale pro nás všechny (=občany ČR), zdůrazňujeme, že výsledek a přínos projektu je pro nás všechny (místo Kde najdete data o… piš kde najdeme data o…).

Struktura

Při psaní textů probíhajících projektů vycházíme z tohoto checklistu:

  •  Tagline
    Jedna věta odpovídající na otázku “co to je” (přehledný portál, webová aplikace, série workshopů…)
  •  O projektu
    Vysvětli, jaký problém projekt řešil, proč se spojil s komunitou a jaký má dopad. Nadpis “O projektu” nelze změnit, je tam automaticky.
  •  Doplň citace zadavatele a někoho z týmu expertních dobrovolníků
    Ten nejlepší pohled ze zákulisí má ten, co to vymyslel a udělal. Neboj se zeptat zadavatele projektu na jeho zkušenosti nebo kohokoliv z týmu, co se naučil, co si odnáší apod.
  •  Trefný mezititulek
    Popiš, jaký byl cíl projektu a jak projekt vznikal, jakými prošel fázemi, z jakých studií nebo výzkumů vycházel. Je dobré uvést osvědčené postupy (design thinking, prototypování, testování, apod.), které byly použity a pomohly týmu ke zdárnému dokončení. Stručně řekni, jak jsme na to šli a z čeho jsme vycházeli (nezahlcuj detaily, piš bez odborné hatmatilky).
  •  Dopad
    Jednoznačně nejdůležitější informace. Desítky zapojených lidí a stovky hodin práce, jaký to má dopad? ČR se k lepšímu nezmění ze dne na den, je to dlouhá cesta. Zkus popsat, odkud a kam jsme se posunuli díky danému projektu.
Expand
titleInspiruj se typickými příklady přínosů projektů Česko.Digital
  • šetření času (u Nedlužím státu nemusíme běhat po úřadech)

  • akcelerace digitalizace (stovky škol díky Učíme online začaly učit online)

  • transparentní data, transparentní přístup k informacím, podpora participace občanů (Cityvizor, Naši politici, Open data ve firmách,…)

  • advokacie u státní správy (když např. určitý politik o něčem začal přemýšlet, mluvit, něco zařadil do agendy…)

  • vyřešení konkrétního jednorázového problému (v době nepřehledného množství opatření jsme přinesli přehledný Covid portál a Dáme roušky)

  • změna myšlení (tým inovací ve zpravodajství rozbil zažité stigma drahých a nedostupných inovací v žurnalistice)

  • snížení administrativní zátěže (u Jehlomatu se nemusí počet jehel přepisovat z papíru na papír)

  • zpřehlednění (např. Cityvizor, Naši politici, …)

  • osvěta a informovaná společnost (během 2 týdnů pomohli na svět webu Volby pro mladé, který výrazně přispěl k rozhodování mladých volit)

  •  Zmínky v médiích
    Uveď seznam odkazů na mediální výstupy (najdeš je v kanále #media-monitoring na Slacku). Zmínky uváděj ve formátu titulek a v závorce za médium, ideálně bez koncovky .cz.
  •  Vyzvi k podpoře a sledování
    Přidej na konci tento text:

Líbí se vám, co se děje v Česko.Digital?

  • Staňte se fanoušky Česko.Digital a sdílejte aktuální příspěvky na sociálních sítích mezi své známé (Facebook, LinkedINTwitter) nebo odebírejte YouTube kanál Česko.Digital.

  • Podpořte naši komunitu expertních dobrovolníků Česko.Digital libovolnou finanční částkou přes Darujme.cz.

Kam text uložit?

Všechny texty na web se propisují z databáze Airtable. Přístup ti dá Support Scrum Master nebo kdokoliv, kdo má na Slacku za jménem modré logo Č.D. Text k projektu se vkládá do posledního sloupce description a upravuje se v klasickém editoru. Pokud zakládáš zcela nový projekt, je třeba mu v této tabulce vytvořit nový řádek.

...

Není to jen o textu. Nezapomeň v Airtable tabulce vyplnit všechny sloupce. Díky tomu se na webu Česko.Digital budou zobrazovat odkazy na Jiru, Slack, GitHub, seznam koordinátorů apod.

Pokud chceš nahrát nebo změnit úvodní obrázek projektu, vlož jeho url adresu (ve formátu https://data.cesko.digital/web/projects/cityvizor/cover-cityvizor.jpg) do sloupce s názvem coverImageUrl. Pokud chceš nahrát nebo změnit logo projektu, vlož jeho url adresu např. do sloupce s názvem logoUrl. Jak získat odkaz na daný obrázek, najdeš v tomto návodu Jak získat url obrázku pro web č.d.Rozhodl ses prezentovat Česko.Digital na veřejné akci? Tento návod ti pomůže nezapomenout na nic důležitého. Projdi si ho a ujisti se, že máš vše připravené.

🌎 Mám? Mám.

Zeptej se sám sebe na následující otázky. Jakmile budeš moci na každou z nich odpovědět souhlasně “Mám!”, můžeš se směle pustit do svého veřejné prezentace.

Mám prezentaci ladící s brandem Česko.Digital?

Každá správná prezentace je v souladu s vizuální identitou >č.d 😎. K dispozici ti je univerzální

Lref gdrive file
urlhttps://docs.google.com/presentation/d/14V7xFM0-ahqJ1suDcVPHXrpfB5Jp_0YU-p92AmYGd1w/edit#slide=id.g125c1d363c8_0_38
, kterou můžeš využít jako šablonu a přizpůsobit si jí na míru konkrétnímu eventu.

Mám anotaci svého vystoupení, která je v souladu s tonalitou značky?

Každá správné vystoupení má svoji anotaci 😎. Ta stručně shrnuje hlavní témata, o kterých bude řeč a případným posluchačům by měla nastínit otázky, kterými se bude řečník zabývat. Pokud nevíš, zda tvá anotace ladí s tonalitou Česko.Digital, pomůže ti manuál tonality. O pomoc s tvorbou anotace můžeš také požádat obsahový tým na Slacku v kanálu cesko-digital-obsah.

EXPERT VOLUNTEERING IS NOT A CHARITY
Is expert volunteering the future or just an evolutionary dead end? Does it make sense to give your time to expert volunteering? Should companies invest in it? Should it be just financial resources or people too? And the biggest question of all — is it worth it?

Eva will explore real world examples from the projects in Cesko.Digital to show why expert volunteering isn’t just about doing charitable work to look good. It has concrete benefits for society and if it is done right, it can also be a damn good investment of your time and money.

- anotace prezentace CEO Česko.Digital Evy Pavlíkové na Web Expo 2022

Mám reprezentativní fotografii?

Každá správná anotace je doplněna pěknou fotografií 😎. Tu je samozřejmě třeba vybírat také s ohledem na téma eventu, pomoct ti ale může pomoct například náš

Lref gdrive file
urlhttps://drive.google.com/drive/u/0/folders/1AB_afPj5eqzAPK_nYrRvWzbDuxR34U9O
. Fotky můžeš samo sebou využít také při tvorbě prezentace.

Mám tričko Česko.Digital?

Každý správný prezentující má tričko >č.d 😎. Vyzvednout si ho můžeš v Opero v Salvátorské ulici na Praze 1. Předem se domluv s Jindřich Oukropec buď na Slacku nebo na jindrich@cesko.digital.

Mám pozvanou komunitu?

Každý správný prezentující dá o eventu vědět komunitě 😎. Pozvi všechny na Slacku v kanálu eventy-pozvánkya nezapomeň označit event lead Anežka Müller, která akci zapíše do Event plánu.

Také využij obsahový formulář prostřednictvím kterého požádáš social-tým o příspěvky na sociální sítě.

👏 ✅ Máš. Tak směle do toho.

Odfajfkováno? Pak jsi ready-to-go na svoji veřejnou prezentaci Česko.Digital. Každá událost, na které má někdo z komunity šanci prezentovat přínos >č.d firmám, neziskovým organizacím, státní správě, ale i široké veřejnosti, jak využít potenciál digitálních technologií naplno a zjednodušit naše životy. Je také skvělou příležitostí k oslovení dalších potenciálních expeertních dobrovolníků nebo k navázání nové spolupráce.

💡 Tip
Chceš zlepšit svoje řečnické schopnosti? Nabízíme ti možnosti účasti na Minutovém řečníkovi - praktickém a zábavném kurzu prezentačních dovedností. V případě zájmu neváhej kontaktovat Anežka Müller na Slacku nebo anezka@cesko.digital!