Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Info

Toto není specifikace.™ Zejména neproběhl žádný „jednoticí průchod“, který by z jednotlivých úvah a požadavků dal dohromady nějaký celek. Ale protože ty jednotlivé úvahy, požadavky a vize nemáme nikde na papíře, je tohle lepší než nic. (Ostatně není pravděpodobné, že bychom psali nějakou podrobnou specifikaci a teprve tu následně implementovali.)

Table of Contents

Co řešíme za problém

Jedním z klíčových úkolů Česko.Digital je „propojování“ dobrovolníků s vhodnými příležitostmi, například hledání zajímavých úkolů pro programátora v Typescriptu nebo hledání copywritera pro web společensky prospěšného projektu. Máme s tímhle procesem přes dva roky zkušeností a stručně řečeno to není jednoduchá věc, kterou by šlo vyřešit jedním trikem, jednou ranou.

...

Jde o podobnou příležitost jako Role a úkoly, ale týkající se projektu mimo Česko.Digital. Spadají sem například poptávky typu „jsme neziskovka XY a potřebujeme někoho, kdo by nám pomohl nastavit Google Analytics“. Může jít i jednorázovou práci i pravidelnou spolupráci. Proklik příležitosti může být například na web poptávající organizace nebo její e-mail.

Personalizace a cílení

Důležitou součástí Portálu dobrovolníka je filtrace příležitostí „na míru“ uživateli – zahlcení nerelevantními příležitostmi brání efektivnímu zapojení. Například programátorům tedy chceme nabízet primárně příležitosti pro programátory, marketérům příležitosti pro marketéry, a tak podobně.

Tuhle škálu jde libovolně komplikovat – například programátory můžeme rozdělit na backend a frontend, nebo podle jazyků, nezávisle na tom podle seniority, a tak dále. Mockrát jsme se v tom tématu dokonale zahrabali, a proto jsme se nakonec rozhodli zaměřit na 6 základních kategorií, vybraných zejména podle našich dosavadních potřeb – business developer, designér, developer, marketér, product owner a scrum master.

Počítáme s tím, že každý uživatel by měl pasovat do jedné z těchto kategorií, a podle toho bychom mu ve všech komunikačních kanálech mohli předkládat relevantnější příležitosti.

Je jasné, že tohle hrubé rozlišení nebude pasovat na všechny. Žádné rozlišení, byť sebelépe udělané, nebude pasovat na všechny, takže spíš míříme na klasické pravidlo 80/20 – chceme pokrýt základní rozdělení (20 %), které nám přinese maximum užitku (80 %). Zvolená škála kompetencí se navíc promítá do mnoha dalších částí systému – například do UI na webu, do rozložení kanálů ve Slacku a podobně – takže jakékoliv rozšiřování škály kompetencí vede k rychlému růstu složitosti celého systému.

Například na webu Portálu dobrovolníka tedy můžeme mít UI pro výběr vhodných příležitostí podle kompetence (taby / radio button / segmented button, …), při rozesílání newsletterů můžeme vytvořit 6 segmentů podle jednotlivých kompetencí, ve Slacku můžeme uživatele oslovovat v patřičných kanálech, etc.

Identita

„Být součástí Česko.Digital“ momentálně znamená „být ve Slacku Česko.Digital“. Pokud tedy pro personalizaci Portálu dobrovolníka potřebujeme nějakou autentizaci (prokázání identity), můžeme využít přihlašování přes Slack (Sign in with Slack).

Zapojení Slacku je obecně jeden z nejslabších aspektů celého systému z pohledu UX. Například onboarding Slacku nemůžeme z technických důvodů zařídit vlastními prostředky, musí proběhnout v režii Slacku. Z toho plyne, že po základním onboardingu na webu join.cesko.digital musíme uživatele přesměrovat na onboarding Slacku, což je z hlediska uživatele složité a matoucí.

Portál dobrovolníka může nabídnout „výkladní skříň příležitostí“ dostupnou i pro uživatele, kteří ještě neprošli tímto procesem.

Podobné projekty

  • Um sem um tam – propojování neziskovek s dobrovolníky nebo zaměstnanci firem