Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Před posunem projektu z fáze idey do fáze inkubace jsme provedli výzkum mezi nemocnicemi, domovy se speciální péči a dalšími zdravotnickými zařízeními ohledně využívání tabletů nebo jiných chytrých zařízení pro komunikaci pacientů/klientů s rodinou a blízkými. Zaměřili jsme se na ta zařízení, o kterých jsme věděli, že podobné řešení již zavedla. Oslovili jsme ale také organizátory některých pilotních projektů.

📜   Kompletní dokument s výsledky výzkumu


Co jsme zjišťovali v rámci výzkumu

  • kdy a z jakého důvodu začali zařízení používat

  • jak řešili potřebu vzdálené komunikace dříve, případně srovnání aktuálního stavu s předchozím

  • k jakému účelu hlavně zařízení používají a v čem dále pomáhají

  • informace k používanému zařízení a jeho správě

  • informace k využívaným aplikacím a nástrojům

  • informace k celému řešení

Kompletní seznam otázek k výzkumu zde


Cíl výzkumu

Výsledky výzkumu nám pomohou ujasnit další směřování projektu a lépe definovat navrhované řešení. 


Průběh výzkumu

  1. Sepsání kontaktů na zařízení, která by se mohla výzkumu zúčastnit. Seznam zde

  2. Oslovení zařízení, případně společností, které mají zkušenosti s pilotním projektem. Podrobnosti zde

  3. Oslovili jsme samostatně nebo prostřednictvím zástupců celkem 27 zařízení, včetně nemocnic, center paliativní péče, domů pro klienty s Alzheimerem, domovů pro seniory a dalších domovů a zařízení se speciální péčí.

    1. V rámci pilotního projektu Centra paliativní péče se zapojilo celkem 7 zařízení (několik hospiců, domovů pro seniory, nemocnice), výstupem je tato zpráva a také doporučení Zajištění komunikace umírajících pacientů v karanténě s jejich blízkými.

    2. V rámci projektu Tablet od srdce rozdala společnost Philip Morris 900 zařízení pro komunikaci na dálku. Závěry sepsány zde ← 


Co je třeba ještě v rámci výzkumu zjistit (co se nepodařilo plně ověřit)

Jako jeden z cílů projektu je vytvoření "manuálu", tedy edukovat nemocnice a další zařízení, jak službu zřídit a využívat, zároveň je podpořit a poskytnout tipy, jak finance na potřebný HW získat. Chceme poskytnout potřebné know-how proto, aby si zařízení podobnou službu zřídila kompletně sama. Ideálně nás tedy čeká ještě získat informace ke všem možným řešením financování od rozpočtu daného zařízení nebo oddělení, přes sponzorské dary (finanční, věcné), granty a dotace nebo sbírky. Pokud by se podařilo sehnat dostatečně silné partnery, pokusíme se dodat komplexní řešení, tedy umožnit všem zdravotnickým zařízením službu ihned poskytovat, což je vzhledem ke stále se opakujícím omezením návštěv nejrychlejší možné a jednoduché řešení.


K čemu výzkum sloužil a na čem nyní můžeme pracovat

  • Díky výzkumu jsme získali další informace potřebné pro náš záměr projektu, dokument k nahlédnutí zde. V tuto chvíli máme však hotový Lean Canvas.
  • Dále jsme získali podklady pro tvorbu našeho informačního webu a s ním spojených informačním materiálů pro nemocnice a další zařízení.


Info
iconfalse

Z výzkumu jsme zjistili, že tablety a podobná chytrá zařízení nevyužívají pouze nemocnice, ale jejich použití je vhodné také v domovech pro seniory nebo dalších domovech se speciální péčí a dalších zdravotnických zařízením. Proto jsme se rozhodli jméno projektu přepracovat a název "Tablety do nemocnic" se tak stal názvem pracovním. Společně se zakladatelkou projektu paní Antoníčkovou jsme našli vhodnější název, který bude více rezonovat s naším záměrem. Tento název bude pak sloužit jako jeden z podkladů pro tvorbu identity celého projektu.



🧮 Statistiky

V ČR bylo v roce 2018 (poslední ucelené statistické údaje) celkem 143 nemocnic (60328 lůžek), 1087 zařízení se službami sociální péče (domovy důchodců, domovy se speciální péčí apod., 69 836 lůžek), 18 hospiců (484 lůžek) a 35 léčeben dlouhodobě nemocných (3457 lůžek). I kdyby se kapacity naplnily jen z poloviny, pro to, aby mohlo více než 67 000 pacientů a klientů těchto zařízení bez problémů komunikovat s rodinou i v době nejpřísnějších opatření, je zapotřebí dodat nebo sehnat cca 6 700 chytrých zařízení (1 zařízení na každých 10 pacientů). Pozitivní zprávou je, že část už pokryly pilotní projekty Centra paliativní péče nebo Tablet od srdce, a mnoho rodin tak může být ve spojení už nyní 🙏🏻


Počet
(1.1.2019)1
Počet lůžek
(1.1.2019)2

Počet hospitalizací
(2018)3

Poznámka
Nemocnice19460 328

2 200 246


Služby sociální péče1 08769 83666 894Domovy pro osoby se zdravotním postižením (počet 205, lůžka 11 880)
Domovy pro seniory (počet 529, lůžka 36 910)
Domovy se zvláštním režimem (počet 353, lůžka 21 046)
Hospici184844 139
Léčebny dlouhodobě nemocných353 45718 323
CELKEM1 334134 1052 289 602


Zdroje dat:

Zdravotnická ročenka České republiky 2018ČSÚ Zařízení sociálních služeb
2 ÚZISLůžkový fond 2017Zdravotnická ročenka České republiky 2018
3 ÚZISHospitalizovaní v nemocnicích ČR 2018 (Texty, grafy, tabulky), Zdravotnická ročenka České republiky 2018